Varné dosky

Varná doska je zariadenie bežne používané na varenie, ktoré sa bežne vyskytujú v kuchyniach, pre aplikovanie tepla na báze panvice alebo hrnca.

Varné dosky sa často nachádzajú v rúre alebo môžu byť samostatnými zariadeniami.

Varné dosky sú bežne poháňané plynom alebo elektrinou a niekedy sa používa ropa alebo iné palivo.

Plyn

Plynové varné dosky pozostávajú z jedného alebo viacerých plynových horákov s usporiadaním na reguláciu prietoku. Často majú zabudované zapaľovače alebo kontrolky a môžu mať bezpečnostné zámky.

Plynová varná doska Downdraft

Plynová varná doska Downdraft je sofistikované zariadenie 2-v-1, ktoré nielen ohrieva jedlo indukciou, ale tiež automaticky odvádza výslednú varnú paru smerom nadol. Môžete tak ľahko dosiahnuť najlepšie výsledky varenia a dobré vnútorné prostredie.

Indukčná varná doska s integrovaným odsávačom varnej dosky alebo stolovým ventilátorom poskytuje moderný zážitok z varenia a ideálne dopĺňa predovšetkým otvorené kuchyne. Dve zariadenia sa spoja do praktického zabudovaného sporáka, ktorý dokáže súčasne „ indukčné varenie “ a „extrakciu oparu“.

Elektrické

Keramické

Keramická doska s dvoma viaczónovými sálavými ohrievačmi.
Keramická doska sa skladá z tepelne sklenenej keramiky s nízkou rozťažnosťou, ktorá je priehľadná pre infračervené žiarenie a pod ňou sú umiestnené radiátory alebo halogénové ohrievače. Výhodou tohto usporiadania je to, že teplo sa dá rýchlo regulovať.

Indukčné

Indukčné varenie zahŕňa elektrické zahrievanie varnej nádoby magnetickou indukciou namiesto žiarenia alebo tepelného vedenia z elektrického ohrievacieho prvku alebo z plameňa. Pretože indukčné zahrievanie priamo ohrieva nádobu, je možné dosiahnuť veľmi rýchle zvýšenie teploty a zmeny teplôt sú rýchle, podobné plynu. [1]

Na indukčnej varnej doske sa pod hrniec umiestni cievka medeného drôtu a cez ňu prechádza striedavý elektrický prúd. Výsledný oscilujúca magnetické pole indukuje magnetický tok, ktorý sa opakovane magnetizovateľného hrniec, spracovaním ako stratové magnetického jadra jedného transformátora . To vytvára v hrnci veľké vírivé prúdy , ktoré ho kvôli odporu hrnca ohrievajú .

Takmer vo všetkých modeloch indukčných varných dosiek musí byť varná nádoba vyrobená z feromagnetického kovu, ako je liatina alebo nehrdzavejúca oceľ , alebo musí obsahovať feromagnetický kov. Avšak meď , sklo, nemagnetickej nerezovej ocele a hliníkové nádoby môže byť použitý v prípade, umiestnený na feromagnetické disku, ktorý funguje ako konvenčné varnou doskou.

Indukčné varenie je pomerne efektívne, čo znamená, že do kuchyne vkladá menej odpadového tepla, dá sa rýchlo vypnúť a má oproti bezpečnostným plynovým sporákom bezpečnostné výhody. Kuchynské riady sa zvyčajne ľahko čistia, pretože samotná varná doska nie je veľmi horúca.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *